P u b l i k a c j e
czyli co piszemy i piszą o nas...

30 maja 2012 czyli  premiera czwartej części książki "Podróże życia"
pod patronatem National Geographic Traveler

Monia w Indiach 2012"Nosi cię? To daj się ponieść! Z tą książką dotrzesz do najciekawszych i najbardziej zaskakujących miejsc na świecie - zarówno na wyspę zamieszkaną przez diabły, jak i do Ziemi Świętej. Przeniesiesz się w afrykański czwarty wymiar, poznasz kolumbijski piąty żywioł i dowiesz się, jaki pasek lądu na Ziemi jest najbardziej pociągający. Bez obaw, wszystko to odbędzie się bezboleśnie. Przeczytasz o Tasmanii, gdzie nadal żyje rzadki gatunek torbacza, o polskim ślubie w Izraelu, o baśniowym Maroko czy nieczęsto odwiedzanym Pakistanie. Wszędzie tam, a nawet jeszcze dalej, dotarli polscy podróżnicy" - tak wydawca pisze o kolejnej książce z serii "Podróże życia" National Geographic Traveler.

Wśród 10 relacji z niezapomnianych wypraw w najbardziej odległe zakątki świata znajduje się mój tekst o Tasmanii. Jeśli macie ochotę na spotkanie z diabłem tasmańskim - zapraszam :-)8 kwietnia 2011 czyli  artykuł Moniki "Tam, gdzie diabeł mówi dzień dobry" w kwietniowym numerze Travelera
(tekst: Monika Oksza Strzelecka)

SycówArtykuł o naszej przeprawie śladami Strzeleckiego po dzikich ostępach Tasmanii - zdobywaniu Góry Horror, spotkaniu z diabłami tasmańskimi, zapierającej dech w piersiach przyrodzie, więziennym piętnie Ziemi Van Diemena oraz Wyspie Flindersa ze Szczytami Strzeleckiego. Zapraszamy do lektury!


25 lutego 2011 czyli  artykuł o Wyspie Kangura w marcowym Poznaj Świat
(tekst: Monika Oksza Strzelecka)

TajlandiaTego popołudnia cała załoga statku została zaangażowana do oprawiania kangurów oraz do wybornej uczty, na którą sobie pozwolili po czterech miesiącach niemal całkowitego pozbawienia świeżej żywności. Pół cetnara głów, ćwiartek i ogonów zostało uduszone w zupie na dzisiejszy obiad oraz na kolejne dni. Podano też tyleż steków - zarówno oficerom jak i całej załodze - ile tylko mogli zjeść za dnia i w nocy. W podzięce za dostarczone w samą porę zapasy, nazwałem ten południowy ląd Wyspą Kangura.

Tak w dzienniku "A Voyage to Terra Australis" opisuje swe pierwsze wrażenia z pobytu na wyspie angielski podróżnik Matthew Flinders. Było to 21 marca 1802 roku. 10 tysięcy lat temu wyspa ta została oddzielona od kontynentu australijskiego. Badania archeologów wskazują, że już około 2 tysięcy lat temu przebywali na niej Aborygeni, ale z niewiadomych względów ją opuścili. Gdy pierwsi eksploratorzy - Nicolas Boudin i Matthew Flinders dotarli na wyspę, zastali ją zupełnie niezamieszkaną. Niezwykłe oswojenie kangurów oraz foki przy brzegu ostatecznie przekonały ich o braku tam obecności człowieka. Zapraszamy do lektury w najnowszym, marcowym Poznaj Świat!


14 maja 2010 czyli artykuł Moniki w majowym numerze NG Traveler 5/2010
(tekst: Monika Oksza Strzelecka)

TravelerW najnowszym Travelerze ukazał się obszerny 10-stronicowy tekst Moni o Australii ("Zanurzyć się w Australii"). Zapraszamy do lektury! Majowy numer poświęcony jest tematyce podróżowania z dzieckiem, dlatego w artykule znalazło się też kilka impresji z naszej ubiegłorocznej wyprawy kamperem z dwumiesięczną Jaśminką. Artykuł można przeczytac /TUTAJ/

Co więcej, Monia dostała propozycję pisania do Travelera!


kwiecień 2009 czyli artykuł w toyota offroad netzine Coyot.pl
(tekst: Michał Setlak na podstawie naszych publikacji i materiałów)

Baby Tour Australia 2009W pierwszym biuletynie dla fanów Toyot 4x4 "Coyot.pl.Toyota-offroad-netzine" ukazał się artykuł "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego".


marzec 2009 czyli dziennik z wyprawy do Tasmanii
(autor: Monika Oksza Strzelecka)

Dziennik z Tasmanii 2008Oto rozszerzona, a w zasadzie całkiem nowa wersja relacji z naszej wyprawy po Tasmanii w zeszłym roku - tym razem w postaci dziennika. W końcu wyczerpująca relacja okraszona wieloma zdjęciami. Zapraszamy do lektury /kliknij/ oraz do naszej galerii zdjęć.


14 listopada 2008 czyli Kilka impresji z poznańskich obchodów

Potomek12 listopada 2008 o godz. 10.00 w Gimnazjum Nr 53 im. P. E. Strzeleckiego w Poznaniu na ul. Winklera 9/11 - miejscu, gdzie znajduje się wspaniała miniatura repliki pomnika Strzeleckiego w Jindabyne autorstwa śp. Jerzego Sobocińskiego - odbyło się uroczyste spotkanie dyrekcji i uczniów reprezentujących trzy szkoły, których patronem jest Paweł Edmund Strzelecki z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli Poznańskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ireny Sobocińskiej. /czytaj dalej/

18 marca 2008 czyli "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" w Globtroterze
(autor: Monika Oksza Strzelecka)

GłosAustralia to wymarzony kontynent dla wszystkich! Każdy, kto spragniony jest życia w zgodzie z anaturą, odnajdzie swój wewnętrzny rytm w cichej melodii australijskiego outbacku, w kolorowym świecie Wielkiej Rafy Koralowej, na szczytach Alp Australijskich, w zielonych przestrzeniach Gippslandu,czy też lagunach wysp przypominających rajską Arkadię.
Można go przeczytać tu: [1] [2] [3]

4 marca 2008 czyli artykuł "Na szlakach kuzyna" w Poznaj Świat
(autor: Filip Springer)

GłosZaczęło się od tego, że Monika zapytała Norberta skąd on ma to nazwisko. No, że Strzelecki to jeszcze zrozumiałe, w końcu Strzeleckich w Polsce jest całkiem sporo. Ale że Oksza Strzelecki? To już zmienia postać rzeczy, bo Oksza Strzeleckich zbyt wielu nie ma. A Monika akurat o jednym z nich gdzieś czytała. O Pawle Edmundzie Strzeleckim. Herbu Oksza. I tak to się właśnie zaczęło.
Można go przeczytać tu: [1] [2] [3] [4] [5] [6]

18 lutego 2008 czyli artykuł "Śladami przodka" w Głosie Wielkopolskim
(autor: Filip Springer)

GłosDziś w Głosie Wielkopolskim ukazał się o nas kolejny artykuł Filipa Springera. Traktuje o tym, co i dlaczego robimy, a także o naszych poszukiwaniach sponsora na bilet do Australii. Jeśli znacie kogoś, kto mógłby i przede wszystkim chciałby wesprzeć nasze działania na rzecz popularyzacji osoby i dokonań Pawła Edmunda Strzeleckiego prosimy napiszcie.

listopad/grudzień 2007 czyli artykuł "Drzewa ludzi odnalezionych"
(autor: Filip Springer)


MetropoliaW listopadowym numerze miesięcznika Metropolia (www.metropolia.poznan.pl) pojawił się artykuł Filipa Springera o ludziach aktywnie poszukujących swoich
przodków. Obok Mai Kaparoff i Macieja Pastwy, Izy Krzywosądzkiej-Pajdak i Macieja Pajdaka znaleźliśmy się w nim i my. Miesięcznik jest do kupienia w Empik'u. Można go przeczytać na naszej stronie: [1] [2] [3] [4]

październik 2006 czyli artykuł w magazynie "Obieżyświat"

ObieżyświatDzisiejsze podróżowanie różni się zdecydowanie od modelu przemierzania świata w XIX wieku. Wówczas ta pasja, zwłaszcza dla naukowca-geologa wiązała się z ogromnymi wyrzecze- niami, niezliczonymi kilometrami do pokonania pieszo bądź konno z dużym obciążeniem bagażu itd.

31 maja 2005 czyli Monika wygrywa udział w Misji Martyna II

Misja Martyna II 31 maja 2005 upłynął termin nadsyłania scenariuszy do programu "Misja Martyna". Wszyscy pasjonaci podróży i przygód dostali szansę współtworzenia programu i przygotowania kolejnej misji dla Martyny Wojciechowskiej. Monika zdobyła I miejsca w konkursie. Nagrodą jest udział w 'Misja Martyna'

wrzesień/listopad 2004 czyli wygrana i artykuł w "SuperExpress USA "

SEUSADo Australii pojechaliśmy w „podróż przedślubną“. Norbert miał dodatkową motywację - podążyć trasą przodka, Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego, który ponad 150 lat temu pokonał tysiące kilometrów, by z pasją właściwą naukowcom dokonać rewolucyjnych odkryć. Polski podróżnik jako pierwszy zdobył najwyższą górę Australii.


Jeśli chcesz nam pomóc, możesz to zrobić na stronie wsparcia