Ancestry Traces Project Wyprawa po Ameryce Północnej
śladami Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego

termin: 23 wrzesień - 11 listopad 2006
poprzednia:
Australia
następna:
Ameryka Południowa
miejsca: Nowy Jork, Boston, Filadelfia, Baltimore, Waszyngton, Richmond, Charleston, Albany, Montreal, Quebec, Toronto oraz Denver, Salt Lake City, Grand Canyon, Los Angeles, San Francisco


Nadszedł moment, aby ponownie wybrać się śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego, "jednego z herosów XIX stulecia, ze szczepu, co wydał także Livingstone'a, Scotta czy Amundsena,  o podobnym harcie ducha". Tym razem jest to ponad 14.000 km niezwykłej przygody zarówno w centrach supercywilizacji jak i, a w zasadzie przede wszystkim, dzikich ostępach kontynentu amerykańskiego

Naszą inspiracją do podróży śladami P.E. Strzeleckiego - największego polskiego podróżnika, geologa, naukowca i odkrywcy wielu miejsc geograficznych w Australii i na całym świecie - jest chęć promowania wybitnego eksploratora w kraju, jak i zagranicą wśród środowisk polonijnych oraz przeżycia przygody związanej z misją pokoleniową. Nasza historia z Pawłem Edmundem rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy to wyruszyliśmy jego trasą do Australii i przemierzyliśmy w ciągu 1,5 miesiąca 14.000 km. Wyprawa ta zapoczątkowała pomysł podróży śladami Strzeleckiego po całym świecie. Celem obecnej wyprawy, której długość w czasie i przestrzeni odpowiada poprzedniej, jest ekspedycja badawcza do Ameryki Północnej (Stanów Zjednoczonych i Kanady), a już w lutym i marcu 2007 roku planujemy pokonać kolejną jego trasę, tym razem po Ameryce Południowej (trasą: Rio de Janeiro, Sao Paulo, Villa Rica, Montevideo, Buenos Aires, Cordoba, Mendoga, San Juan, La Roja, Aconcagua, Santiago, pustynia Atakama, Concepcion, Valparaiso, La Paz, jezioro Titicaca, Cusco i Quito).

W promowaniu osiągnięć P.E. Strzeleckiego współpracujemy także z australijskim stowarzyszeniem Mt Kościuszko Incorporated z Perth (www.mtkosciuszko.org.au). Podczas naszej podróży będziemy zbierać wszelkie materiały o Pawle Edmundzie rozproszone po uniwersytetach i bibliotekach Stanów Zjednoczonych i Kanady, a z których niewiele ujrzało światło dzienne, ponieważ zostało zapomnianych.

Efektem obu naszych podróży będzie zebranie materiałów do publikacji i wystawy poświęconej Strzeleckiemu, a także eksploracja terenów i miejsc geograficznych związanych z jego nazwiskiem. Po wyprawach zorganizowana zostanie objazdowa wystawa fotograficzna dokumentująca przebieg podróży, która będzie prezentowana w Polsce i wśród Polonii za granicą, planowany jest też udział w audycjach radiowych i telewizyjnych oraz publikacja artykułów prasowych dotyczących plonów wyprawy.


Trasa

8 czerwca 1934 r. wsiadł Strzelecki na okręt wyruszający do Nowego Jorku i tak zaczęła się jego licząca ponad 6000 km podróż eksploracyjna po Ameryce Północnej (zaznaczona na niebiesko). Podobnie jak niegdyś Paweł Edmund tak i my teraz przemierzymy jego śladami trasę z Nowego Jorku do Toronto w Kanadzie, Ottawy, Montrealu i Quebec, aby wrócić przez stan Maine i Boston do Nowego Jorku a następnie do Filadelfii, Baltimore, Waszyngtonu, Richmond, Charleston, Cincinnati i aż do Nowego Orleanu.

Oprócz trasy, jaką przebył Strzelecki, celem naszej wyprawy jest także eksploracja zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych (na czerwono). Jest to trasa o charakterze poznawczym i kulturotwórczym. Jest to też przebycie kolejnych 8000 km wiodących przez niezwykłe miejsca - od kasyn Las Vegas i stolicy grunge'u Seattle aż po Wielki Kanion Kolorado, góry Skaliste i Sierra Nevada. W tej części ekspedycji przejedziemy przez Ohio, Indianę, Illinois, Missouri, Kansas, Kolorado, Utah, Arizonę, Kalifornię, Oregon, Waszyngton, Montanę, Idaho i Wyoming. W sumie odwiedzimy 24 stany. Mamy na tę wyprawę 45 dni.

 


[ kliknij na mapkę żeby powiększyć ]
Trasa śladami P.E. Strzeleckiego po USA