Strzelecki World Odyssey - Tasmania 2008 Wyprawa po Tasmanii
śladami Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego

termin: kwiecień 2008
poprzednia:
Ameryka Południowa
następna: Chiny
trasa:
Tasmania wzdłuż i wszerz, Kakadu National Park niedaleko Darwin, Mt Kosciuszko, Jindabyne, Cooma, Sydney.

Cel

Pierwszą wyprawę odbyliśmy w 2004 roku przemierzając 14.000 km dookoła wschodniej połowy Australii, m.in. śladami P.E. Strzeleckiego. W 2006 roku przejechaliśmy kolejne 14.000 km po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, poszukując materiałów o Strzeleckim rozproszonych po archiwach i bibliotekach uniwersyteckich. W 2007 roku pojechaliśmy na kolejną ekspedycję trasą Strzeleckiego - tym razem do Ameryki Południowej. Obecnie organizujemy wyprawę do Tasmanii.

Podróżujemy, ponieważ pragniemy promować postać wielkiego podróżnika, zarówno w Polsce, gdzie się urodził, jak i w Australii, gdzie dokonał największych odkryć. Naszym ostatnim sukcesem było zrealizowanie pierwszego w historii filmu dokumentalnego o Strzeleckim i naszych wyprawach jego śladami we współpracy z kanałem Discovery Historia TVN. Film będzie miał telewizyjną premierę w marcu br., natomiast z jego światową promocją zostaliśmy zaproszeni do Australii na Festiwal Mound & Mt Kosciuszko, który odbędzie się w Jindabyne i Cooma (niedaleko góry Kościuszki) w dniach 18-20 kwietnia br. Film będzie zaprezentowany w miejscowych kinach Silverscreen. Zaproszenie na Festiwal jest dla nas ważnym wydarzeniem, ponieważ wiąże się ściśle z promocją postaci P.E. Strzeleckiego. Chcielibyśmy poprzez film rozpropagować wiedzę o dokonaniach w Australii tego podróżnika. Poza udziałem w uroczystościach upamiętniających wielkiego Polaka, odbędziemy kolejną wyprawę śladami Strzeleckiego po wspomnianej Tasmanii, gdzie dokonał swoich największych odkryć, co zaowocowało niezwykle cenioną na świecie książką "Fizyczny Opis Nowej Południowej Walii i Ziemi Van Diemena".

Trasa

Tasmania nie jest wielką wyspą, więc co za tym idzie przemierzymy ją wzdłuż i wszerz - tak samo jak Paweł Edmund. Wśród ciekawszych miejsc zawitamy w starym obozie Strzeleckiego (Strzelecki's old camp) oraz odwiedzimy Sczyty Strzeleckiego (Strzelecki Peaks) na pobliskiej Wyspie Flindersa. Poszukamy tez wszelkich śladów przez niego pozostawionych, m.in. w Launceston, gdzie przebywał najdłużej oraz w archiwach Hobart.

Oto mapa ze szlakiem Strzeleckiego (kliknij żeby powiększyć):

 Trasa śladami PE Strzeleckiego