"Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego"
czyli jak to na planie było...



Zrealizowany dla:
Discovery Historia TVN

październik 2009 czyli Złoty Kogut na Art&Tur w Portugalii

ScinemaDobra passa trwa. Nasz film otrzymał właśnie Złotego Koguta (Galo de ouro) na portugalskim festiwalu Art&Tur w kategorii "najlepszy dokumentalny film podróżniczy". Nagrodę odebrała Pani Ambasador RP Grażyna Misiorowska-Rychlewska. Jak sama mówi: "miałam wielką przyjemność odebrać pierwszą nagrodę przyznaną Pani [Annie Piasek] na festiwalu w Barcelos w kategorii Adventures, Expeditions & Travelling. Uczestnikom festiwalu film bardzo się podobał. Mnie również, choć widziałam tylko fragmenty. Do nagrody dołączony był dyplom oprawny w ramki i wielki, wykonany ręcznie, gliniany kogut, który jest symbolem miasta, autorstwa znanej miejscowej rzeźbiarki.".


sierpień 2009 czyli kwalifikacja "Śladami..." na Scinema 2009

ScinemaFilm "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" zakwalifikował się na Festival of Science Film - SCINEMA 09 w Australii, który odbędzie się od 15 do 23 sierpnia 2009 w ramach National Science Week oraz na Silver Lake Tourfilm Festival w Serbii (The International Festival of Ecology and Tourist Film) w dniach od 30 sierpnia do 5 września 2009.


12-15 lipca 2009 czyli nagroda dla "Śladami..." na Document.ART

homo viatorFilm "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" (po rumuńsku "Pe urmele lui Paul Edmund Strzelecki") zdobył nagrodę "Homo Viator" Award podczas Festiwalu Document.ART w Campulung Musle w Rumunii. Tym razem na Festiwal pojechała reżyserka filmu Ania Piasek. Oto zdjęcia z festiwalu w Rumunii (kliknij). Na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej można znaleźć informacje o nagrodach dla naszego filmu.


28-30 maja 2009 czyli nagroda dla "Śladami..." na Tourfilm Festival

Baby Tour Australia 2009Film "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" zdobył nagrodę na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych w Płocku w kategorii najlepszego turystycznego filmu dokumentalnego, a także Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka. Festiwal w Płocku jako jedyny w Polsce należy do CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique). Stał się on równorzędnym partnerem dla słynnych Festiwali w Karlovych Varach, Berlinie, Nowym Yorku, Wiedniu, Brus-Kopaonik, Splicie i innych. Zdjęcia z Festiwalu /kliknij/.


28 listopada 2008 czyli Informacja o filmie na stronie Discovery Historia

DiscoveryHTvnDwa filmy dokumentalne zrealizowane przez Discovery Historia - "Bajki z krainy pieców." oraz "Miasteczko Kroke" - otrzymały prestiżowe nagrody na XVIII Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu". Zaś film dokumentalny "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" otrzymał I Nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na Polonijnym Festiwalu Filmów i Multimediów "Polskie Ojczyzny 2008".

21 listopada 2008 czyli Projekcja "Śladami PES" w Perth

CracoviaDziś o godz. 19. w Klubie Cracovia w Perth, Australia Zachodnia, odbyła się projekcja (światowa prapremiera!) filmu "Śladami P.E. Strzeleckiego", poprzedzona słowem wstępnym Anny Habryn. W swoim mailu do redakcji Pulsu Polonii Anna pisze, że film "Śladami Pawła E. Strzeleckiego" w reż. Anny Piasek spodobał się widzom. "Dobrze się ogląda" - mówili. Podkreślali też, że Strzeleckiemu należy się duży, porządny film fabularny. Wysłuchali oni także uwag nadesłanych przez Witolda Łukasiaka oraz Ernestynę, przekazane przez Annę.

25 października 2008 czyli "Śladami PES" na WIATRAKACH

PotomekPrezentacja filmu "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" podczas V Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI w Raciborzu. Szczegóły na stronie festiwalu /kliknij/

Wywiad z reżyserką Anną Piasek można przeczytać tutaj /kliknij/


15 października 2008 czyli I nagroda na PFFiM "Polskie Ojczyzny 2008"

PotomekFilm "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" zdobył I nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na Polonijnym Festiwalu Filmów i Multimediów "Polskie Ojczyzny 2008"! To dla nas wspaniała wiadomość! Na festiwal nadesłano ponad 60 filmów, programów telewizyjnych, radiowych i multimedialnych oraz zgłoszono strony internetowe. Więcej można przeczytać na stronie festiwalu                                     /kliknij/


10 stycznia 2008
czyli zaproszenie do Australii na festiwal

Kosciuszko festivalW wyniku ostatniej korespondencji z przemiłą dziennikarką australijskiego Radia SBS, panią Ernestyną Skurjat-Kozek, zostaliśmy zaproszeni na "Mound & Mount Kosciuszko Festival" 18 kwietnia 2008 do Jindabyne i Cooma. Festiwal odbywa się po raz drugi i jest kombinacją muzyki, poezji, piosenek i tańca. Jest to także przedsięwzięcie kulturowo łączące Kopiec Kościuszki w Krakowie i Górę Kościuszki w Australii. Jeśli nasz wyjazd dojdzie do skutku zaprezentujemy na festiwalu film o Pawle Edmundzie Strzeleckim z naszym udziałem. Czas więc rozejrzeć się za funduszami na przelot, bo tzw. "wikt i opierunek" mamy zapewniony przez panią Ernestynę. Wspaniale!

Więcej informacji na Oficjalnej Stronie Festiwalu.

Zamieszczone przez Puls Polonii listy można znaleźć tu: [1] [2] [3]


5 - 6 listopada 2007 czyli w Gorcach kręcimy kolejne zdjęcia filmowe!

TurbaczPiękna pogoda i pełno śniegu na Turbaczu, dokąd późnym wieczorem wwiózł nas swoją potężną terenówką sam Pan kierownik. Przejażdżka niezapomniana, tak samo zresztą jak przechadzanie się po górach z koniem pociągowym... gniadym monstrum, które zrobiło na wszystkich z ekipy wielkie wrażenie swoim wyglądem. W istocie był bardzo potulny.


Drugiego dnia odwiedziliśmy Marka Tomalika, z którym została nakręcona kolejna "setka".


26 - 28 października 2007 czyli kręcimy wywiady do dokumentu

Setka z NorbertemPo części kostiumowej przyszedł czas na nagranie tzw. "setek" - wywiadów do filmu (osoba wypełnia 100% kadru, czyli do ramion) i kilka scen na Starym Rynku (m.in. rozmowę z Peruwiańczykiem i Meksykaninem, którzy żyją z grania na ulicy) i w bibliotece Raczyńskich, gdzie przeczesywaliśmy pamiętnik ojca Adyny Turno, który został uwieczniony na mikrofilmach).

20-21 października 2007 czyli machina filmowa ruszyła!

Teraz już wiemy na pewno i pełną parą kręcimy film dokumentalny o Sir Pawle Edmundzie Strzeleckim we współpracy z Discovery i TVN.

Scenarzystką i reżyserką jest Ania Piasek, operatorami - Przemo i Wojtek. Zagramy w nim role Pawła Edmunda (Norbert Oksza Strzelecki) i jego ukochanej Adyny Turno (Monika Oksza Strzelecka). Przeszłość spotka się ze współczesnością, bo w filmie będziemy snuć także opowieści o odbytych przez nas podróżach po wszystkich kontynentach. Poznacie naszą historię od samych źródeł, miejsca w których byliśmy, a przede wszystkim burzliwe losy wybitnego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego będącego spiritus movens naszych podróży, romantycznego ducha i charyzmatycznego eksploratora. Premiera na kanale Discovery Historia planowana jest w przyszłym roku (2008). Powyżej jedno ze zdjęć z planu filmowego - więcej niebawem w galerii.


6 października 2007 czyli znowu kręcimy kolejne wstępne zdjęcia

Dar PomorzaPierwsze zdjęcia kostiumowe do filmu kręcone były w Gdyni na żaglowcu "Dar Pomorza" (swoją drogą zorientowaliśmy się, że całkiem możliwe byłoby wybranie się w rejs dookoła świata na "Darze Młodzieży"...). Pełny kostium, zdziwienia zwiedzających statek i dużo dobrej zabawy.


3 października 2007 czyli nieśmiałe początki filmowe

Dziś, w naszym domku rozpoczęliśmy pierwsze, wstępne zdjęcia do filmu dokumentalnego o Pawle Edmundzie Strzeleckim. Zobaczymy jak to się rozkręci. Na razie sceny pakowania bagaży i ujęcia z pociągami na PKP. Ciiii, nie zapeszamy ;-)